طراحی و تحلیل قطعات و ماشین آلات

طراحی یعنی تدوین یک برنامه برای برآوردن یک نیاز خاص یا حی یک مسئله. اگر نتیجه این برنامه، خلق یک اثر فیزیکی باشد، در این صورت محصول بایستی کارا، مطمئن، قابل اعتماد، قابل رقابت، قابل استفاده، ساخت پذیر و قابل خرید و فروش باشد. در فرآیند طراحی، خلاقیت شخص طراح، توانایی برقراری ارتباط با دیگران و مهارت حل مسئله با دانش فنی و اصول اولیه در هم می­آمیزد. ابزارهای مهندسی (نظیر ریاضیات، فیزیک، آمار، کامپیوتر و…) برای خلق یک طرح ترکیب می­ شوند تا محصولی مطمئن ساخته شود.

به عنوان مثال در طراحی یک چرخدنده که می­تواند عضوی مهم و حیاتی در سیستم انتقال قدرت از یک ماشین باشد می­بایست ملاحظاتی همچون شکل هندسی مورد نیاز، روابط سینماتیکی و تحلیل نیروهای منتقل شده توسط طراح در نظر گرفته شود تا طرحی قابل اطمینان و قابل ساخت خلق شود.

طراحی و تحلیل قطعات و ماشین آلات

همچنین شایان ذکر است که دوام بسیاری از محصولات مکانیکی بستگی به این دارد که طراح چگونه تنش­ های ناشی از بارگذاری را در نقطه بحرانی از یک قطعه خاص تنظیم کند تا این تنش ­ها کمتر از استحکام ماده باشند. به منظور تحلیل قطعات مورد استفاده در یک ماشین از روش­ های گوناگونی از جمله اجزا محدود (Finite Element) می­ توان استفاده کرد. بدین صورت که با شبیه ­سازی قطعه و شرایط بارگذاری در محیط نرم ­افزار تنش­ های ایجاد شده در نقاط حساس و دارای تمرکز تنش قابل محاسبه بوده و طراح با این اطلاعات به انتخاب متریال و فرآیند ساخت اقدام می کند.

طراحی و تحلیل قطعات و ماشین آلات۲

طراحی و تحلیل قطعات و ماشین آلات۱

شرکت شایگان ماشین با اتکا به توان علمی و تجربه اعضای خود به منظور طراحی و ساخت ماشین آلات قابل اطمینان، تمامی مراحل طراحی و تحلیل قطعات را مطابق با استانداردهای روز دنیا انجام داده و راهی بازار می­ کند.